Bruce korzystał ze wszystkiego co mogło go wzmocnić. Jego treningi było różnorodne łączyły ze sobą sztuki walki, kulturystykę i inne style treningowe.
Jun Fan Lee (pseudonim Bruce Lee) ur. w San Francisco w 1940 r, zmarł 20 czerwca 1973 roku, studiował sztukę własnego ciała i w połowie lat 60.XX wieku stworzył własną unikatową technikę sztuk walki zwaną Jeet Kune Do (Droga Przechwytującej Pięści).
Efekt ciężkiego treningu był zaskakujący - niemal wszyscy, którzy mieli okazję się z Nim zetknąć powtarzali jednoznacznie: to był najsilniejszy i najszybszy człowiek świata.
Bruce Lee w swoich czasach był wyznacznikiem sprawności fizycznej, liczyła się wtedy tylko ciężka praca i wytrzymałość.
Bruce korzystał ze wszystkiego co mogło go wzmocnić. Jego treningi było różnorodne łączyły ze sobą sztuki walki, kulturystykę i inne style treningowe.
Bruce Lee rozpoczął treningi od nauki Kung Fu. Po wielu walkach i treningach zauważył jednak, że ograniczanie się tylko do jednej metody treningowej jest nieefektywne. Zaczął trenować w różnych stylach a także korzystać z treningów siłowych.
Bruce w treningach nastawiał się głównie nie na wielkość umięśnienia, lecz przede wszystkim na stawy, ścięgna, ich wytrzymałość oraz moc. Brucowi chodziło tylko o funkcjonalność.
Bruce Lee zaadaptował metodologię trenowania przekrojowego i uważał, że trening sprawności fizycznej powinien zawierać trzy kluczowe elementy takie jak: rozciąganie dla elastyczności, trening z obciążeniem dla siły i ćwiczenia na układ sercowo-naczyniowy dla wytrzymałości.
W treningu siłowym początkowo, kładł nacisk na budowanie ciała i uzupełnianie diety suplementami, takimi jak shake proteinowy. Później zaczął upraszczać swój trening. Zdał sobie sprawę, że zamiast ćwiczeń izolowanych, uwielbianych przez kulturystów, powinien wykonywać złożony trening z obciążeniem, by zwiększyć swoją siłę i kondycję. Waga Bruce'a Lee spadła, gdy zrezygnował z ćwiczeń budujących masę na rzecz bardziej tradycyjnego treningu złożonego i cardio.
Trening z „żelastwem” Lee wykonywał 3 razy w tygodniu, w oparciu m.in. o następujące ćwiczenia:
Przysiady – 2 serie 12/12 (trening B: 4 serie 6/6)
Wyciskanie sztangi leżąc – 2 serie 6/6 (trening B: 4 serie 6/6)
Martwy ciąg – 2 serie 8/8 (trening B: 4 serie 6/6)
Unoszenie ramion z kettlami – 2 serie 8/8 (trening B: 4 serie 6/6)
Przenoszenie sztangi za głowę w leżeniu tyłem - 2 serie 8/8 ( trening B: 4 serie 6/6 )
Dzień dobry – 2 serie 8/8 (trening B: 4 serie 6/6)
Unoszenie przedramion ze sztangą – 2 serie 8/8 (trening B: 4 serie 6/6)
W przypadku każdego treningu z obciążeniem ważne jest, by nie popaść w żadną sztywną rutynę. Bruce radził by po jakimś czasie dopadnie cię stagnacja i treningi nie będą dawać już takich samych efektów, a być może nie dadzą żadnych. Z tego powodu dodawanie nowych ćwiczeń jest bardzo ważne. Co jakiś czas trenuj z hantlami zamiast ze sztangą, zmieniaj obciążenie i ilość wykonywanych powtórzeń, itd. by ciało otrzymało nowe wyzwania i kolejny przypływ energii.
Bruce miał wytrenowany każdy mięsień swojego ciała, z którego mógł zrobić użytek. Bruce był wszechstronny nigdy zaś ukierunkowany na jedno. Bruce wykonywał 2 palcami jednej ręki pompki, a jego uderzenie boczne (side kick) nogą było tak potężne, że odczuwalne było jak uderzenie samochodu osobowego. Worek 35 kg po kopnięciu przez Lee latał na wysokość prawie 2 m. Potrafił np. podciągnąć się 50 razy na jednej ręce, złapać ziarenko ryżu w locie używając pałeczek.
Lee dużą uwagę poświęcał mięśniom brzucha, które odgrywają bardzo ważną rolę we wszystkich „sportach walki”. Brzuch najczęściej trenował w następujący sposób:
Podciąganie nóg w zwisie – 5 serii - max
Spięcia mięśni brzucha – 5 serii- max
Skręty tułowia – 5 serii – max
Unoszenie nóg leżąc - Ćwiczenie to nazwane na cześć Bruce'a, flagą smoka. W tym ćwiczeniu Bruce dawał popalić dolnej partii brzucha. W ćwiczeniu tym unosimy nogi pół metra nad ławkę i opuszczamy stopy cały czas mając napięte mięśnie. Zrób tyle powtórzeń ile dasz radę.
Co do brzuszków Lee miał zasadę: brzuszki wykonuje się bardzo szybko, ponieważ mięśnie brzucha mają to do siebie, że szybko odkładają tłuszcz - dlatego powinny być mocno przegrzane i powinny boleć podczas treningu, a czas pomiędzy powtórzeniami serii powinien być jak najkrótszy, aby nie dać odpocząć mięśniom.
Bruce Lee sugerował, że powinno się trenować z obciążeniem maksymalnie co drugi dzień lub trzy dni w tygodniu z dodatkowym dniem na odpoczynek podczas weekendu. Dla Bruce'a Lee najważniejszym aspektem nowego treningu z obciążeniem było to, że w dalszym ciągu mógł trenować sztuki walki, a podczas pozostałych dni odbywać trening cardio lub wytrzymałościowy.
Trzy razy w tygodniu Bruce jeździł na rowerze. Celem było zwiększenie wytrzymałości mięśni nóg. Trening trwał ok. 45 minut. Również 3 dni w tygodniu Lee przeznaczał na biegi. Czas biegu wynosił ok. 25-30 minut. Stosował także metody interwałowe przeplatając marsz ze sprintem.
Czytał niemal każde pisemko dla kulturystów i fitness - aby mieć jak największą wiedzę o nowych sposobach wzmacniania i rozwijania ciała.
Bruce spożywał 5 pełnowartościowych posiłków dziennie. Lee uważał także, że chińskie jedzenie jest bardzo dobrym źródłem energii zważywszy na zawartość węglowodanów i warzyw. Z tego co wiadomo, Lee spożywał napoje z białkiem, żeń-szeń, mleko pszczele i duże dawki witamin.
Bruce unikał skrobi oraz słodyczy. Dzięki temu treningowi i diecie jego talia w szczytowym okresie miała tylko 66 cm.
Każdego dnia Bruce Lee trenował, by poprawiać swoją sylwetkę i zdolności w dziedzinie sztuk walki. Jednak Bruce Lee był również zdania, że należy pamiętać, by nie trenować zbyt intensywnie jednego dnia, ponieważ organizm stanie się za bardzo osłabiony w ciągu kolejnych dni, co z pewnością uniemożliwi dalszy trening lub branie udziału w walkach.
„Przede wszystkim nigdy nie oszukuj podczas ćwiczenia, używaj obciążenia, które będziesz w stanie podnieść bez nadmiernego napięcia” - Bruce Lee.
http://www.brucelee.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz