Dzisiejsza notka będzie poświęcona tematyce masażu, a konkretniej masażu sportowego.
Artykuł pochodzi z książki: "Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej " Leszek Magiera, Piotr Walaszek i częściowo ze strony internetowej.
Na początek kilka informacji ogólnych :)
Masaż sportowy jest podobny do masażu klasycznego , różnica polega tylko na tym że podczas masażu sportowego stosuje się dłuższe i bardziej energiczne , silniejsze głaskania rozcierania itd… Celem tego masażu jest zapobieganie objawom patologicznym (urazom),Masaż sportowy spełnia następujące funkcje :
*rozgrzewającą – przygotowującą do zawodów czy treningu,*regenerującą – przyspieszającą powrót organizmu po dużym wysiłku do stanu prawidłowego,
*leczniczą – wspomagając leczenie urazów powstałych w czasie treningu czy zawodów.
Masaż sportowy, tak samo jak masaż klasyczny, aby był skuteczny, należy wykonywać w seriach nie dłuższych niż 20 zabiegów, po których musimy zastosować przerwę 14-dniową, ze względu na odczyn przyzwyczajenia mięśni do bodźców mechanicznych.
W przerwach tych wskazane są inne zabiegi fizykoterapeutyczne. W praktyce sportowej bardzo mało czasu przeznacza się na bierny odpoczynek i dlatego masaż stosujemy przez większą część roku kalendarzowe-go. Aby masaż spełniał swoje zadanie, musimy stopniowo zwiększać czas trwania, jak również intensywność bodźców.
Informacje dla sportowców
Masaż sportowy w zależności od zadań jakie ma spełniać dzielimy na:
-masaż podtrzymujący-kondycyjny,
-masaż przedwysiłkowy-zapobiegawczy, masaż międzywysiłkowy-regeneracyjny
-masaż powysiłkowy-treningowy.
Masaż podtrzymujący-kondycyjny stosowany jest w okresie przejściowym, tzn. w czasie przerwy w regularnych zajęciach sportowych. Zadaniem tego masażu jest utrzymanie organizmu sportowca w sprawności fizycznej. Najczęściej stosuje się masaż całościowy wykonywany co drugi dzień, w celu aktywizacji układów ruchowego i krążenia. Masaż sportowy należy łączyć z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi wchodzącymi w skład odnowy biologicznej.
Masaż przedwysiłkowy-zapobiegawczy, zwany również masażem przedstartowym, przeprowadza się bezpośrednio przed zawodami. Zadaniem tego zabiegu jest maksymalne rozgrzanie w krótkim czasie tych grup mięśniowych, które mają największy udział w zawodach.
Masaż przedstartowy stanowi uzupełnienie rozgrzewki i należy go wykonać ok. 5 minut przed startem. W zależności od ilości masowanych grup mięśniowych czas masażu nie powinien przekraczać 10 minut. W dyscyplinach sportowych wymagających długotrwałego wysiłku stosujemy dłuższy masaż w tempie wolnym, natomiast w dyscyplinach wymagających krótkotrwałego wysiłku wykonujemy krótkie, energiczne masowanie. Szczególną uwagę zwracamy na okolicę stawów i ścięgien przechodzących w brzuśce mięśniowe. Jeśli zawody sportowe będą rozgrywane przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, masaż przedstartowy wykonujemy z zastosowaniem maści lub kremów rozgrzewających.
Masaż międzywysiłkowy-regeneracyjny, zwany również masażem międzystartowym, przeprowadza się w przerwie między poszczególnymi startami albo bezpośrednio po zawodach lub intensywnym treningu. Zadaniem tego masażu jest doprowadzenie w krótkim czasie organizmu sportowca po dużym wysiłku do stanu prawidłowego. Masowanie rozpoczyna się po krótkim odpoczynku i kąpieli zawodnika. Najwięcej czasu, bo 80%, poświęcamy na masaż grzbietu i karku oraz grup mięśniowych, które były najmniej obciążone. Najmniej czasu, około 20%, wykorzystujemy masując mięśnie najbardziej zaangażowane w wysiłek. Czas masażu nie powinien przekraczać 15 minut, a w przypadkach dłuższej przerwy międzystartowej wskazane jest przeprowadzenie powtórnego masażu międzywysiłkowego po upływie 2-3 godzin.
Masaż powysiłkowy-treningowy stosuje się w okresie całego cyklu treningowo-startowego uwzględniając duże przeciążenia. Zadaniem tego zabiegu jest przygotowanie sportowca do treningu, eliminacja zjawiska przetrenowania oraz przyspieszenie odnowy biologicznej organizmu.
Masaż powysiłkowy przeprowadza się około 2 godziny po treningu lub zawodach stosując całościowy masaż trwający 60 minut. Po treningach siłowych masujemy dopiero po 5 – 6 godzinach, ze względu na procesy adaptacyjne mięśni, co korzystnie wpływa na wzrost siły i masy mięśniowej. Niekiedy w czasie tygodniowego cyklu treningowego wskazane jest stosowanie masażu powysiłkowego dwa razy dziennie; jeden masaż częściowy – obejmujący partie mięśni najbardziej obciążone, oraz drugi – całościowy.
Masaż sportowy w wybranych dyscyplinach sportowych: Sporty walki
Judo i zapasy
To dyscypliny, które wszechstronnie rozwijają organizm zawodnika, zwłaszcza siłę, zręczność, szybkość, wytrzymałość. Od uprawniających te sporty wymaga się niestandardowej kompilacji ruchów i ciągłej zmienności intensywności pracy. Zawodników cechuje wzrost napięcia mięśniowego i nerwowego, a także szybkość reakcji na zmieniające się warunki walki i na różnorakie chwyty, którymi posługuje się przeciwnik w walce( oprócz analizatora wzrokowego istotne też jest rozwinięcie u zawodnika czucia mięśniowego). U judoków i zapaśników najlepiej rozbudowane są mięśnie tułowia, obręczy barkowej, kończyn górnych i dolnych oraz szyi.
Pięściarstwo
To dyscyplina o charakterze szybkościowo-siłowym( szczególnie szybkość skurczu mięśni kończyn górnych jest bardzo duża). Najbardziej przeciążone są mięśnie i stawy kończyn górnych( w tym szczególnie stawy promieniowo-nadgarstkowe), mięśnie ramienia i obręczy barkowej, kolejno mięśnie klatki piersiowej i brzucha oraz mięśnie, stawy i aparat więzadłowy kończyn dolnych.
Masaż treningowy
U sportowców uprawiających sporty walki po treningach wykonuje się spokojny, ale bardzo silny masaż kończyn górnych i obręczy barkowej lub kończyn dolnych i obręczy biodrowej. Masaż częściowy najlepiej jest stosować wieczorem 4-5 godz. po ostatnim treningu. Podczas masowania stosuje się przede wszystkim rozcieranie i głębokie ugniatanie. Masaż całego ciała przeprowadza się 2 razy w tygodniu, rezygnując z zabiegu częściowego.
Można stosować według schematu:
I dzień tygodnia- masaż kończyn górnych i obręczy barkowej
II dzień tygodnia- masaż kończyn dolnych i obręczy barkowej
III dzień tygodnia- masaż całkowity
IV dzień tygodnia- masaż kończyn górnych i obręczy barkowej
V dzień tygodnia- masaż kończyn dolnych i obręczy biodrowej
VI dzień tygodnia- masaż całkowity
VII dzień tygodnia- masaż mięśni przykręgosłupowych i grzbietu
W przypadku przetrenowania zawodnika można zrezygnować z kolejnego treningu, zastępując go silnym masażem całego ciała.
Wykonanie masażu treningowego należy przerwać na 2 dni przed zawodami.
Masaż przed zawodami
Między ostatnim dniem treningu, a dniem zawodów przeprowadza się bardzo silny masaż całkowity celem utrzymania mięśni w optymalnej gotowości startowej.
Masaż sportowy u judoków i zapaśników
Stosuje się krótki, ale dokładny masaż mięśni przykręgosłupowych, grzbietu, karku i barków, kończyn górnych i dolnych, szczególnie zwracając uwagę na wały mięśni czworobocznych, pośladki oraz wszystkie stawy kończyn. Na początku w pozycji leżenia przodem przeprowadza się masaż tylnej strony tułowia( grzbiet w całości , kark z barkami oraz pośladki). Następnie masuje się tylne strony kończyn dolnych, zwłaszcza ścięgna Achillesa. W pozycji leżenia tyłem masowaniem obejmuje się przednie strony kończyn dolnych oraz kończyny górne. Kończyny górne można masować również w pozycji siedzącej, uwzględniając podczas zabiegu stawy rąk, nadgarstkowe, łokciowe i ramienne.
Bardzo interesujący wpis!
OdpowiedzUsuńMasaż sportowy to bardzo ciekawa opcja, ale ja od dobrych kilku lat korzystam z masaży relaksacyjnych w tym gabinecie Dawcy Zdrowia. Czuję się świetnie, energia mnie rozpiera. Jestem zrelaksowana i nie stresuję się tak jak dawniej.
OdpowiedzUsuńMasaż sportowy jest moim zdaniem intensywniejszy od innych masaży, dlatego, że musi mocniej rozluźnić napięte od wysiłku mięśnie. Niemniej tutaj masajka.wroclaw.pl go sobie zrobicie. To jedna z placówek, gdzie mamy ogromny wybór masaży w jednym miejscu.
OdpowiedzUsuń