Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

poniedziałek, 15 września 2014

Podologia w sportach i sztukach walki- Nie zbieraj grzybów na macie, Odciski - bolesny problem...


Uprawiając wschodnie sztuki walki poprawisz kondycję fizyczną oraz znajdziesz spokój wewnętrzny. Niestety, można "znaleźć" też grzyba. Ćwiczenie boso w publicznych miejscach naraża nas na zarażenie się grzybicą.

Wszyscy wiemy, że pod publiczny prysznic należy chodzić w klapkach. To jednak nie wystarczy, aby uchronić się przed grzybicą. Zarodniki grzybów mogą bowiem żyć nawet kilka lat w suchym środowisku, czekając na dogodną okazję, żeby znaleźć nowego właściciela. Czatują w dywanikach, matach do ćwiczeń, ręcznikach, na podłogach sal gimnastycznych.



Grzybica stóp


 

 Grzyby atakujące człowieka


Grzyby mają różne postaci. Składają się zwykle z nitkowatych części nazywanych strzępkami. Mają one rzadką zdolność do rozkładania keratyny, czyli białka będącego głównym składnikiem naskórka, włosów i paznokci. Można właściwe powiedzieć, że grzyby żywią się kreatyną i dlatego atakują naszą skórę, paznokcie i włosy.

Grzyby atakujące organizm ludzki produkują zarodniki, czyli komórki służące do bezpłciowego rozmnażania się. Znajdują się one w łuszczącej się skórze chorego na grzybicę. Spotkanie ze złuszczonym fragmentem grzybiczo zmienionej skóry staje się często przyczyną zarażenia. Wystarczy stanąć boso w miejscu, gdzie również bez obuwia przechadzał się chory na grzybicę. Zgubiona przez niego łuska przykleja się do naszej stopy.


Objawy grzybicy

Idealne warunki do życia grzyby znajdują na stopach. Upodobały sobie zwłaszcza ciepłe i przytulne miejsce między czwartym i piątym palcem. Właśnie tu najczęściej rozpoczyna się choroba. Potem drobnoustroje przenoszą się w inne przestrzenie między palcami i mogą zająć całą powierzchnię stóp. Potrafią również zaatakować paznokcie, dłonie, pachwiny i inne części ciała.

Pierwsze symptomy ataku grzybicy to łuszczenie się skóry. Organizm wyczuwając obce ciało zaczyna się bronić. Może zrobić się zaczerwienie, które swędzi. Kiedy drapiemy się, rozsiewamy zarodniki i choroba rozprzestrzenia się. Gdy zaatakuje paznokcie, zmienia ich wygląd. Pojawiają się białe lub żółte plamy oraz wolna przestrzeń pod paznokciami. Zarażone grzybicą paznokcie mogą też mieć zmieniony kształt lub grubość.




Jak wiadomo osoby trenujące sporty lub sztuki walki, podczas treningu na boso, narażone są również na powstawanie odcisków.  
Jak sobie z nimi radzić...?


Pielęgnacja to podstawa

Bolące odciski należy traktować delikatnie i postarać się o odpowiednie kosmetyki, które je zlikwidują. Inaczej odciski nie będą się goić i sprawią jeszcze więcej kłopotów. Warto regularnie pielęgnować stopy. Dzięki temu nie dopuścimy do nagromadzenia się dodatkowego naskórka.

Peeling jest najlepszy!

Kiedy stopa jest po kąpieli, wymoczona, nie należy od razu zdzierać zrogowaciałej skóry pumeksem. Absolutnie nie należy odcisków przecinać lub wycinać. Lepiej grubą skórę przetrzeć gruboziarnistym peelingiem. Następnie dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną tarkę. To nią delikatnie powinno się zetrzeć naskórek. Na zakończenie zabiegu warto posmarować obie stopy mocno nawilżającym kremem. W aptekach czy drogeriach znajdziemy preparaty nawilżające przeznaczone wyłącznie do nóg. Przy braku alternatyw równie dobrze jest stopy wysmarować kremem do rąk. Najlepiej taki, który zawiera glicerynę lub mocno natłuszcza skórę.

Domowym sposobem

Kiedy nie możemy poradzić sobie z odciskami, a nasze stopy wciąż obrastają w zrogowaciały naskórek, warto zastosować domowe kuracje. Będą one skuteczniejsze od kremów i balsamów kupionych w sklepie.

  • Cebula, rumianek i soda
    Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Wystarczy 1 łyżeczka na 2 litry wody. Wcześniej możemy zaparzyć 2-3 torebki kwiatostanu rumianku. Przygotowany i ostudzony napar powinniśmy również dolać do wody z sodą. Rumianek działa kojąco na skórę, szczególnie, gdy znajdują się na niej otarcia. Dodatkowo roślina ta rozmiękczy stwardnienia. Kiedy po kwadransie stopy będą mięciutkie, należy w miejsce odcisku przyłożyć grubszy plaster podpieczonej na ogniu cebuli. Taki okład zawijamy bandażem i pozostawiamy na noc. Czynność należy powtarzać codziennie, aż do całkowitego zlikwidowania dolegliwości.
     
  • Aspiryna też pomoże
    5-6 tabletek aspiryny rozdrabniamy i rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody. Mieszanka ma w konsystencji przypominać papkę. Do niej dodajemy 1-2 łyżeczki cytryny. Powstałą papką smarujemy stwardniałą skórę, owijamy szczelnie folią spożywczą. Można dodatkowo stopę owinąć ręcznikiem, aby utrzymać wyższą temperaturę. Okład pozostawiamy na kwadrans. Po spłukaniu papki warto zrobić peeling w miejscu zgrubienia.

1 komentarz: