Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

czwartek, 29 listopada 2018

Szkrab w kimonie. Co karate daje dzieciom?



Z Kamilą Krzak, aktualną Mistrzynią Europy, wielokrotną medalistką zawodów na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, zawodniczką Sosnowieckiego Klubu Karate, a przy tym mamą oraz trenerką małych adeptów Karate Kyokushin w Centrum Zdrowego Aktywnego Dziecka "ALE CZAD!", rozmawiałyśmy o zaletach dziecięcego treningu tej sztuki walki.





Woman Magazine: Pod koniec września odebrała Pani z rąk prezydenta Sosnowca nagrodę za wyniki sportowe w 2018. Gratulujemy! Czy taka nobilitacja dodaje skrzydeł?

Kamila Krzak: Karate jako sport nieolimpijski przez wiele lat nie pojawiało się w mediach, międzynarodowych osiągnięć nie komentowało się w ogólnopolskiej prasie, a Mistrzów Świata czy Europy nie witało się hucznie na lotnisku. Dlatego miło, gdy władze lokalne dostrzegają, jak wiele pracy i wyrzeczeń kosztuje przygotowanie do każdych Mistrzostw. Zarówno w sensie fizycznym, jak i finansowym. Stypendia i nagrody miejskie bez wątpienia nie tylko „dodają skrzydeł”, ale bardzo przyziemnie – pozwalają na realizację kolejnych celów. Statuetka, którą otrzymałam z rąk Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego, jest nie tylko wyróżnieniem dla mnie jako zawodnika – to docenienie pracy trenerskiej Shihan Eugeniusza Dadzibuga oraz wszystkich członków Sosnowieckiego Klubu Karate, którzy podczas treningów pomagają mi w przygotowaniach.

Dla pokolenia, które może nie kojarzyć Bruce’a Lee i nie wychowało się na Karate Kid;-), karate może wydawać się czymś totalnie egzotycznym. Z jaką motywacją trafiają dzieci na Pani treningi? Czy zdarzają się szkraby, które po prostu od małego chcą być karatekami? A może to dla rodziców jest ważne, by ich dziecko zasmakowało akurat tej sztuki walki.

Razem z mężem Michałem [przyp. Mistrz Świata w konkurencji walk fullcontact karate w kat. masters], prowadzimy własną szkołę karate w Katowicach. Na treningi trafiają do nas dzieci od 3 roku życia. Dla nich powstała Akademia Małego Samuraja – program zajęć łączący w sobie trening ogólnorozwojowy, profilaktykę wad postawy z prostymi elementami karate. W treningach szczególny nacisk kładziony jest na symetryczny rozwój całego ciała oraz prawidłowe ustawienie sylwetki. Cel ten osiągany jest poprzez gry i zabawy ruchowe, które kształtują zdolności motoryczne oraz pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalno-społeczny dzieci.

Czym karate różni się od kung-fu, a czym od dość popularnego taekwondo, jujitsu czy judo? Trenując je wszystkie można włożyć kimono, wszystkie są sztukami walki… Dlaczego dzieciom poleca Pani właśnie karate?

Rodzicom naszych dzieci nie polecamy karate – polecamy im, by znaleźli taką formę ruchu, która będzie nie tylko wpływała na prawidłowy rozwój fizyczny, ale przede wszystkim wywoływała radość u dziecka. Pierwsze zajęcia są zawsze bezpłatne – zarówno dziecko, jak i Rodzic mogą nas niejako „przetestować”. Jeśli zajęcia podobają się obojgu – wtedy dopiero nowy adept karate dołącza oficjalnie do jednej z grup.
Nasze zajęcia opierają się przede wszystkim na treningu ogólnorozwojowym, kształtującym zdolności koordynacyjne, zwinnościowe oraz gibkościowe. Prowadzone podczas zajęć gry i zabawy ruchowe dostosowane są do możliwości i wieku dzieci. Uczestnicy treningów, poznając podstawowe techniki karate, rozwijają swój potencjał motoryczny i kształtują charakter. Młodzi adepci sztuki Karate uczą się dyscypliny, punktualności i dokładności w wykonywaniu techniki i zadań ruchowych. Rozwijają się zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i emocjonalnej. Trening Karate daje młodym ludziom możliwość nabycia pożądanych cech charakteru, takich jak umiejętność koncentracji, funkcjonowania w grupie rówieśniczej, skupienia, opanowania oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

Jakie umiejętności dzieci wynoszą z treningu, jakie wartości są im wpajane? Czy ta wiedza przydaje się także poza dojo?
Jednym z elementów treningu karate jest także nauka opanowania, koncentracji i dyscypliny. Dzieci uczą się uważnie słuchać, obserwować oraz skupiać uwagę na wykonywanych zadaniach – zdolności, które procentują w trakcie przyszłej nauki szkolnej. Zwieńczeniem każdego etapu nauki jest możliwość przystąpienia do egzaminu na kolejny stopień.
W szkole, którą Pani prowadzi wraz z mężem (ALE CZAD Centrum Zdrowego Aktywnego Dziecka i Rodzica),  trenują nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Skąd taki pomysł? Jak taka formuła się Wam sprawdza?
Rodzice i Opiekunowie uczestniczą w zajęciach łączących w sobie trening funkcjonalny z elementami karate i samoobrony. W grupie trenuje ponad 20 osób – część z nich przystąpiła już do swoich pierwszych egzaminów na stopień „kyu”, posiada własne karate-gi (popularne „kimono”), a nawet jeździ z nami na letnie i zimowe obozy sportowe. Cieszymy się, kiedy widzimy, jak dzieci i rodzice dzielą sportową pasję i wspólnie, aktywnie spędzają wolny czas.
Czy każdy może spróbować swoich sił w karate? Czy są może jakieś przeciwwskazania? Od którego wieku można zacząć swoją przygodę ze sztukami walki?
W karate nie ma ograniczeń wiekowych. Karate jest sztuką doskonalenia samego siebie. Najważniejsze tu nie jest, by mocno uderzyć, czy wysoko kopnąć – istotne,  by zrobić to najlepiej, jak pozwalają nam aktualne warunki fizyczne. Mistrzem konkretnych zawodów się bywa. Tytuły przemijają, Mistrzem karate jest się przez całe życie, każdego dnia – zwyczajnie będąc dobrym człowiekiem.

Żródło: https://www.womanmagazine.pl


POLACY WICEMISTRZAMI ŚWIATA W JU-JITSU !!!



Zakończyły się mistrzostwa świata w Ju-Jitsu, które odbywały się w szwedzkim Malmoe w dniach 22-25 listopada. W ostatnim dniu mistrzostw rozegrano turniej drużyn mieszanych, w którym nasz zespół zdobył srebrny medal, ulegając w finale nieznacznie Francji 5:6. Niestety tym razem nasi reprezentanci nie zajęli pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej mistrzostw świata, tak jak w ubiegłych trzech latach. Zawody w Szwecji nie były tym razem dla nas szczęśliwe jeśli chodzi o zdobywanie złotych medali. Jednak nie można uznać tej imprezy za nieudaną. Łącznie zdobyliśmy aż 11 medali: 5 srebrnych i 6 brązowych.

 W pierwszych dniach rywalizacji indywidualnej medale wywalczyli: 

SREBRO
- Dawid Karkosz w kategorii 77 kg fighting
SREBRO - Karolina Chłobuszewska w kategorii 55 kg ne-waza
SREBRO - Bartosz Zawadzki BJJ w kategorii 94 kg ne-waza
SREBRO - Arnold Ratajski w kategorii +94 kg fighting
BRĄZ - Marta W-k Walotek w kategorii 62 kg fighting
BRĄZ - Wojtek Gryz w kategorii 56 kg ne-waza
BRĄZ - Anna Augustyn-Mitkowska w kategorii 49 kg ne-waza
BRĄZ - Maciej Kozak w kategorii 85 kg ne-waza
BRĄZ - Jędrzej Loska w kategorii 62 kg ne-waza
BRĄZ - Klaudia Mitko BJJ w kategorii 62 kg ne-waza







niedziela, 25 listopada 2018

Puchar Świata w Izraelu - Israel Open G1



Pierwszy dzień międzynarodowego turnieju rangi Pucharu Świata w Izraelu - Israel Open G1 - za nami 🇮🇱🥋
Świetnie zaprezentowało się dwoje podopiecznych AZS POZNAŃ:
🥇 Dagmara Haremza
🥇 Michał Paczkowski





Oboje wygrali swoje kategorie po naprawdę dobrych walkach, - i co najważniejsze - z dobrymi przeciwnikami 💪
Dagmara w półfinale wyeliminowała aktualną V-ce Mistrzynie Świata Juniorów z Tunezji - reprezentantkę Stanów Zjednoczonych.


Żródło: AZS Taekwondo Poznań


KOLEJNE MEDALE ZDOBYWAMY NA MŚ W JU-JITSU !!!



Na rozgrywanych w Szwecji mistrzostwach świata w Ju-Jitsu nasi reprezentanci zdobyli kolejne medale, tym razem 6 krążków:



SREBRODawid Karkosz w kategorii 77 kg fighting - mistrz świata z 2017 roku 
SREBRO - Karolina Chłobuszewska w kategorii 55 kg ne-waza
BRĄZ - Marta W-k Walotek w kategorii 62 kg fighting

BRĄZ - Wojtek Gryz w kategorii 56 kg ne-waza
BRĄZ - Anna Augustyn-Mitkowska - Trener Personalny w kategorii 49 kg ne-waza
BRĄZ - Maciej Kozak w kategorii 85 kg ne-waza





Niestety w drugim dniu finałów nie obroniliśmy kolejnych czterech tytułów mistrzowskich z ubiegłego roku, pozostajemy więc nadal bez złotego medalu. 


Transmisje na żywo: http://www.jujutsu2018.se/



MAMY PIERWSZE MEDALE NA MŚ W JU-JITSU !!



Po pierwszym dniu rywalizacji o medale nasi reprezentanci mają już na koncie 4 krążki:

SrebroBartosz Zawadzki BJJ w kategorii 94 kg ne-waza
SrebroArnold Ratajski w kategorii +94 kg fighting
Brąz - Jędrzej Loska w kategorii 62 kg ne-waza - mistrz świata z 2017 roku
Brąz
- Klaudia Mitko BJJ w kategorii 62 kg ne-waza






GRATULACJE !!! 




czwartek, 22 listopada 2018

FINAŁ GP


W dniach 19-24.11.2018 w Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się Finał Grand Prix, w którym uczestniczą dwie przedstawicielki Polskiego ZwiązkuTaekwondo Olimpijskiego:






1.Aleksandra Kowalczuk +67kg
2. Patrycja Adamkiewicz -57kg
Oraz Trener Waldemar Łakomy i Fizjoterapeuta Szymon Urbanowski.
W tej prestiżowej imprezie na zaproszenie światowej federacji startuje pierwsze szesnaście osób z rankingu olimpijskiego.

Transmisje na żywo na:  http://www.worldtaekwondo.org/

JUŻ NIEDŁUGO MISTRZOSTWA ŚWIATA W JU-JITSU !!!



W dniach 21 do 26 listopada w szweckim Malmoe odbędą się Mistrzostwa Świata w japońskiej sztuce walki Ju-Jitsu International Federation (JJIF). Polska od kilku lat jest potęgą w tym sporcie. W ubiegłym roku zdobyliśmy najwięcej złotych medali na mistrzostwach świata i Igrzyskach World Games. Jak będzie w tym roku? 





Skład kadry na Mistrzostwa Świata Seniorów w Ju-Jitsu:

Ne Waza

57 Gryz Wojciech BJJ Factory Gliwice
62 Paczka Tomasz BJJ Factory Gliwice
62 Loska Jędrzej Gorilla Warszawa
69 Polok Maciej AKS Chorzów
77 Henek Robert Gorilla Warszawa
77 Rębecki Mateusz Berserkers Szczecin
85 Bańczyk Paweł BJJ Factory Gliwice
85 Kozak Maciej Fenix Kraków
94 Bagiński Piotr Berserkers Szczecin
94 Zawadzki Bartosz KS Wataha Sosnowiec
55 Bierońska Martyna Budowlani Sosnowiec
55 Chłobuszewska Karolina Fight Club Bytom
62 Pniak Sandra Grappling Kraków
62 Mitko Klaudia Grappling Kraków
70 Loska Magdalena Gorilla Warszawa
+70 Sitko Justyna Budowlani Sosnowiec
+70 Zaszczudłowicz Magdalena Grappling Kraków
rezerwa
77 Kozicz Adrian Grappling Kraków
49 Giec Magdalena Budowlani Sosnowiec
55 Augustyn-Mitkowska Anna Grappling Kraków
+94 Umiński Kamil Berserkers Szczecin


Fighting

-62 kg Patryk Urban Santori Jaworzno 
-69 kg Grzegorz Gros KS Budowlani Sosnowiec
-69 kg Kokosza Piotr KS Budowlani Sosnowiec
-77 kg Karkosz Dawid Fightman Bochnia 
-77 kg Michał Łysiak KSJJ Miejska Górka
-85 kg Krajewski Tomasz Fightman Bochnia 
-94 kg Tomasz Szewczak
-94 kg Tomasz Dobrzyński KS Budowlani Sosnowiec
+94 kg Riss Rafał KS Budowlani Sosnowiec
+94 kg Arnold Ratajski KSJJ Miejska Górka
-49 kg Giec Magdalena KS Budowlani Sosnowiec
-55 kg Bierońska Martyna KS Budowlani Sosnowiec
-55 kg Monika Helak Roan Mysłowice 
-62 kg Walotek Marta KS Budowlani Sosnowiec
-70 kg Kowalczyk Karolina KS Budowlani Sosnowiec
+70 kg Sitko Justyna KS Budowlani Sosnowiec

rezerwa: Dominika Nowicka
62kg Sebastian Sojka
70 kg Kaja Orzechowska
62 kg Sylwia Wierzbowska Koch Team


Duo System

Duo System women i duo Show women Martyna Wowra Rybnicki Rybnicki Klub Jujitsu 
Duo System women i duo Show women Wiktoria Lechowicz Lechowicz Rybnicki Klub Jujitsu
Duo system mix i duo men Sandra Szopa
Duo system mix i duo men Rysiek Matuszczyk
Duo system mix i duo men Damian Paszewski




NASZE PIĘŚCIARKI WRACAJĄ Z MŚ JEDNAK BEZ MEDALU




W New Delhi wyłoniono komplet medalistek 10. Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie, które od pierwszego dnia obfitują zarówno w niespodzianki, jak i nie do końca sprawiedliwe werdykty, czego Biało-Czerwone doświadczyły choćby dzisiaj. W ćwierćfinałach wystąpiły trzy podopieczne Karoliny Michalczuk: Sandra Drabik (51 kg), Elżbieta Wójcik (75 kg) i Agata Kaczmarska (81 kg), ale niestety zeszły z ringu pokonane, co szczególnie bolało w kontekście werdyktu po walce tej ostatniej. Sandra po raz czwarty w karierze nie znalazła recepty na leworęczną, błyskotliwą i doświadczoną Kazaszkę Jainę Shekerbekovą, przegrywając jednogłośnie na punkty (0-5). Elżbieta była naprawdę bliska by zrewanżować się, walczącej jak ona z odwrotnej pozycji, Lauren Price z Walii za porażkę podczas ubiegłorocznych ME, ulegając nieznacznie zdaniem sędziów na punkty (2-3). Agata wygrywając dwie rundy z ukaraną ostrzeżeniem Turczynką Elif Guneri miała prawo oczekiwać zwycięstwa i awansu do półfinału MŚ, ale ostatecznie tylko jeden (!) z piątki sędziów zapisał na kartach jej przewagę, eliminując z dalszych walk.


WYNIKI WALK ĆWIERĆFINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwyciężczynie]:
48 KG
Madoka Wada (Japonia) – Steluta Duta (Rumunia) 3-2
Anna Okhota (Ukraina) – Ayse Cagirir (Turcja) 5-0
Kim Hyang-Mi (KRLD) – Baik Cho-Rong (Korea Południowa) 5-0
Chungneijang Marykom (Indie) – Wu Yu (Chiny) 5-0
51 KG
Tsukimi Namiki (Japonia) Graziele Souza (Brazylia) 5-0
Jaina Shekerbekova (Kazachstan) – Sandra Drabik (Polska) 5-0
Virginia Fuchs (USA) – Chang Yuan (Chiny) 5-0
Pang Chol-Mi (KRLD) – Pinki Rani (Indie) 5-0
54 KG
Stoyka Petrova (Bułgaria) – Manisha Maun (India) 4-1
Nandintsetse Myagmardulam (Mongolia) – Zohra Ezzahraoui (Maroko) 5-0
Kristy Harris (Australia) – Jucielen Cerqueira (Brazylia) 5-0
Lin Yu-Ting (Tajwan) – Peamwilai Laopeam (Tajlandia) 3-0
57 KG
Jo Son-Hwa (KRLD) – Skye Nicolson (Australia) 5-0
Sonia (Indie) – Yeni Arias (Kolumbia) 4-1
Jemyma Betrian (Holandia) – Alessia Mesiano (Włochy) 4-0
Ornella Wahner (Niemcy) – Yin Junhua (Chiny) 3-2
60 KG
Supaporn Srisondee (Tajlandia) – Mira Potkonen (Finlandia) 4-1
Oh Yeon-Ji (Korea Południowa) – Agnes Alexiusson (Szwecja) 5-0
Kelly Harrington (Irlandia) – Caroline Veyre (Kanada) 5-0
Karina Ibragimova (Kazachstan) – Yang Wenlu (Chiny) 5-0
64 KG
Maria Badulina-Bova (Ukraina) – Milana Safronova (Kazachstan) 5-0
Sema Caliskan (Turcja) – Jessica Messina (Australia) 4-1
Simranjit Kaur (Indie) – Amy Broadhurst (Irlandia) 3-1
Dou Dan (Chiny) – Shoira Zulkaynarova (Tadżykistan) 5-0
69 KG
Chen Nien-Chin (Tajwan) – Myriam da Silva (Kanada) 4-1
Lovlina Borgohain (Indie) – Kaye Scott (Australia) 5-0
Nadine Apetz (Niemcy) – Yaroslava Yakushina (Rosja) 4-0
Gu Hong (Chiny) – Lucia Perez (Argentyna) 5-0
75 KG
Nouchka Fontijn (Holandia) – Tamara Thibault (Kanada) 5-0
Lauren Price (Walia) - Elżbieta Wójcik (Polska) 3-2
Naomi Graham (USA) – Sarah Scheurich (Niemcy) 3-2
Li Qian (Chiny) – Natasha Gale (Anglia) 3-2
81 KG
Viktoria Kebikova (Białoruś) – Fariza Shaltay (Kazachstan) 4-0
Jessica Caicedo (Kolumbia) – Bhagyawati Kachari (Indie) 3-2
Elif Guneri (Turcja) – Agata Kaczmarska (Polska) 3-1
Wang Lina (Chiny) – Krystal Dixon (USA) 5-0
+81 KG
Danielle Perkins (USA) Lyazzat Kungenbayeva (Kazachstan) 5-0
Yang Xiaoli (Chiny) – Seema Punia (Indie) 5-0
Sennur Demir (Turcja) – Flavia Severin (Włochy) 5-0
Kristina Tkacheva (Rosja) – Guzal Ismatova (Uzbekistan) 3-2



Witajcie :)



Piszę dla Was po dzisiejszym treningu bokserskim. Życzę miłej lektury 😊

Pozdrawiam 😉



poniedziałek, 19 listopada 2018

MŚ w boksie: Sandra Drabik i Elżbieta Wójcik awansowały do ćwierćfinałów



Sandra Drabik (kat. 51 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg) awansowały w poniedziałek do ćwierćfinałów mistrzostw świata w boksie w Delhi. Drabik wygrała ze Szwedką Lise Sandebjoer 5:0 na punkty, a Wójcik pokonała zawodniczkę z Indii Saweety Boorę 5:0. W turnieju jest jeszcze jedna polska pięściarka – młodzieżowa mistrzyni Europy Agata Kaczmarska. W niedzielę w kategorii 81 kg wyeliminowała mistrzynię kontynentu seniorek Rosjankę Marią Urakową (zdyskwalifikowana w trzeciej rundzie), a we wtorek o ćwierćfinał zmierzy się ze srebrną medalistką tegorocznych ME w Sofii Turczynką Elif Guneri. Wcześniej odpadły: Sandra Kruk (57 kg), Kinga Szlachcic (60 kg), Natalia Barbusińska (64 kg) i Karolina Koszewska (69 kg).



sobota, 10 listopada 2018

MAMY MISTRZYNIĘ ŚWIATA W KARATE !!!







Do finału kumite kategorii -55 kg Polka awansowała już w środę, ale na walkę finałową musiała czekać aż do soboty. Nie przeszkodziło jej to w odniesieniu triumfu nad Niemką Janą Bitsch, brązową medalistką mistrzostw świata z 2014 roku i wicemistrzynią Europy z 2012 roku. Banaszczyk wygrała po dwóch akcjach punktowanych na yuko (2:0). 

To pierwszy medal mistrzostw świata seniorów w historii polskiego karate olimpijskiego, które zadebiutuje na igrzyskach w Tokio w 2020 roku.

Mimo gróźb ze strony Polskiego Związku Karate, który zabronił reprezentantom kraju używania symboli narodowych podczas zawodów mistrzowskich, Banaszczyk w finale walczyła z godłem na karatedze, a podczas ceremonii medalowej wysłuchała hymnu.




środa, 7 listopada 2018

2. MISTRZOSTWA ŚWIATA KYOKUSHIN W ASTANIE (KAZACHSTAN) - 3-4 LISTOPADA 2018






3-4 listopada 2018 odbyły się w Astana, Kazachstan Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin z udziałem 340 zawodników z 24 państw w tym z Japonii, Rosji, Australii i Indii. Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonali, Minister Sportu Kazachstanu, Prezydent Światowej Federacji Kyokushin, Antonio Pinero, Sekreatarz Generalny KWF Andrzej Drewniak. Sędzią głównym był Prezydent KWF Antonio Pinero. 
Polska wystąpiła w składzie 24 członków Kadry Narodowej

Polacy zdobyli 12 medali w tym 2 złote, 3 srebrne i 7 brązowych oraz drużynowo 5 miejsce za Kazachstanem, Rosją, Japonią, Ukrainą:

1 miejsce senior +65 kg KARPUK ALEKSANDRA POLAND/ Pomorski Klub Kyokushinkai Gdańsk
1 miejsce senior KATA KARPUK ALEKSANDRA POLAND/ Pomorski Klub Kyokushinkai Gdańsk
2 miejsce senior +65 kg REGENT KATARZYNA POLAND/ Koszaliński Klub Karate Kyokushinkai
2 miejsce senior -60 kg SIELIKA AGNIESZKA POLAND/ Wołowski Klub Karate Kyokushin
2 miejsce junior -60 kg KUBIK MARTYNA POLAND / Wielicki Klub Karate Kyokushin
3 miejsce  senior +65 kg TRACZ EWA POLAND / Szczeciński Klub Kyokushin
3 miejsce senior -80 kg KULAKOWSKI MARCIN POLAND / Siechnicki Klub Karate Kyokushinkai
3 miejsce +35 lat Open WISZYNSKI WALDEMAR POLAND/Krakowski Klub Kyokushinkai
3 miejsce senior -65kg SWIATKOWSKA ANNA POLAND/ Krakowski Klub Kyokushinkai
3 miejsce senior -55 kg LESNIEWSKA ALEKSANDRA POLAND/ Nowosolski Klub Karate Kyokushinkai
3 miejsce junior -80 kg JANCZAK DOMINIK POLAND /Czerwionka Klub Kyokushinkai
3 miejsce senior KATA LISOWSKA ANNA POLAND/ Krakowski Klub Kyokushinkai



http://www.karate.org.pl/kyokushin/