Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

poniedziałek, 27 października 2014

Kreatyna w sportach walki



Kreatyna a sporty walki

kreatyna a sporty walki

Część osób z branży sportowej twierdzi, że
kreatyna nie może być stosowana przez osoby, które uprawiają jakiekolwiek sztuki walki, gdyż zwiększa się u nich nawodnienie organizmu, czyli wagę, przez co zawodnicy tracą na szybkości. Niestety suplementacja kreatyną zazwyczaj powoduje przyrost masy ciała, co bywa mylone ze wzrostem masy mięśniowej. Zwiększenie stężenia kreatyny wewnątrz komórki, powoduje napływ wody do komórek (zgodnie z zasadą osmozy), gdyż kreatyna jest określana jako substancja osmotycznie czynna. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że zwiększenie masy uzyskuje się w wyniku zatrzymania wody, a nie przyrostu mięśni. Gdy patrzy się na to, ile potu tracą zawodnicy w czasie swoich treningów,
stopka-boczna-do-motto

NAWODNIENIE ORGANIZMU MOŻE BYĆ BARDZO MAŁE, WRĘCZ MINIMALNE. UJMUJĄC JEDNAK PROBLEM Z INNEJ STRONY, MONOHYDRAT KREATYNY STANOWI PODSTAWĘ, GDY CHODZI O SIŁĘ.
Wyniki przeprowadzonych badań wykazują, że suplementacja monohydratem kreatyny powoduje zwiększenie zasobów kreatyny i fosfokreatyny od 10 % do około 40%. Odpowiedź ludzkiego organizmu na spożycie kreatyny jest zróżnicowana – u niektórych osób jest bardziej „pozytywna”, u innych zaś mniej. U jednych dochodzi do wzrostu poziomu kreatyny o około 5 do 15%, u innych ten wzrost sięga od 15 do 40%.

2Formy kreatyny w sportach walki

Kreatyna w sportach walkiDo preparatów, które są dość często stosowane w sportach walki, a działają stymulująco na możliwości wysiłkowe zalicza się kreatynę i jej odmiany, takie jak np. Creapure czy Ultimate Horse Power. W przeciwieństwie do sportów siłowych, dawki wspomnianych suplementów przyjmowane w czasie treningów wydolnościowych muszą być mniejsze. Dzięki temu sportowiec otrzyma więcej energii, poprawi swoją wytrzymałość siłową i wydolność oddechową, a także przyrost siły dynamicznej bez jednoczesnego „puchnięcia” mięśni.
Jeżeli sportowiec jest sceptycznie nastawiony do monohydratu, powinien przyjmować jabłczan kreatyny i różnego rodzaju estry kreatyny, takie jak np. krealkalyn, gdyż te preparaty nie nawadniają organizmu. Substancje te lepiej sprawdzają się w tych sportach, w których zawodnicy walczą ze sobą w bezpośrednim kontakcie. Chodzi tu o sporty walki takie jak: MMA, jujitsu czy zapasy i judo.

3Dawkowanie kreatyny w sportach walki

Standardowe dawkowanie monohydratu kreatyny, jabłczanu kreatyny oraz innych form prócz krealkalynu oraz chlorowodroku sięgają od 3-5 gram na jedną porcję. W przypadku krealkalynu oraz chlorowodorku zalecana porcja powinna wynosić 1,5 – 2,5 grama. Podczas suplementacji trzeba zwracać szczególną uwagę na wielkość tych dawek, aby w organizmie nie doszło do zablokowania wody. Połączenie tak racjonalnego przyjmowania suplementów z odpowiednią dietą i programem treningowym powinno zaowocować wzrostem siły, szybkości i sprawności każdego zawodnika sportów walki.

Sama stosuję od jakiegoś czasu, zobaczymy jakie będą efekty... :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz