Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

poniedziałek, 9 września 2013

Program treningowy Kaibigan


 Dziś coś na temat, czy sztuki walki dla niepełnosprawnych?...

Wydaje się, że sztuki walki zarezerwowane są tylko dla  osób w pełni sił fizycznych. Dzieje się tak pewnie dlatego, że nosimy w sobie przekonanie, iż ten rodzaj sportu wymaga niesamowitej sprawności i koordynacji  ruchowej. Okazuje się jednak, że sporty walki mogą być także doskonałą metodą ćwiczeń dla osób z dysfunkcją dolnych części ciała. Wyzwania w opracowaniu takiego programu treningowego w opraciu o całkiem nietypową sztukę walki podjęło się dwóch  ludzi  prezes Polskiej Federeacji Kombat Kalaki – Jan Nycek  oraz dr Norbert Wójtowicz.


Jan Nycek jest absolwentem  Akademii Wychowania Fizycznego (2005) oraz podyplomowych studiów w zakresie Zarządzania w Sporcie (2006). Ponadto ukończył korespondencyjny kurs poświęcony kulturze Filipin na Uniwersytecie Filipińskim (Unibersidad ng Pilipinas) w Manili (2004-2005). Jest propagatorem dalekowschodnich sztuk walki oraz posiadaczem stopni mistrzowskich w takich z nich jak: Combat Kalaki, Taekwondo oraz Yun Jung Do. Napisał także książkę pt.  Combat KalakiAlternatywna sztuka walki wywodząca się z tradycji dawnych wojowników filipińskich. Jest pionierem tej sztuki walki w Polsce i to z niej wywodzi się program treningowy dla osób niepełnosprawnych o nazwie Kaibigan . W tworzeniu  programu pomagał mu dr. Norbert Wójtowicz polski historyk, teolog oraz publicysta. Poza tymi dziedzinami wiedzy ukończył także studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki, które pozwoliły mu na lepsze zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych.


Żeby zrozumieć założenia programowe treningu Kaibigan warto zapoznać się z jego źródłem czyli sztuką walki o nazwie Combat Kalaki Eskrima.


Sztuka ta odnosi się ona do wielowiekowej tradycji i przekazów źródłowych mówiących o zasadach sztuk walki.  Metodycznie kompletny i praktyczny program Combat Kalaki Eskrima, dostosowany jest do teraźniejszych potrzeb. Jego Celem jest jak najszybsze wyeliminowanie agresora. Program ten doskonale skonsolidował wielo -poziomowy zakres praktykowania, składający się z trzech głównych filarów, opartych na technikach kopnięć i uderzeń, przechodzących do walki w bezpośrednim dystansie wykorzystującym przechwyty - krótkie uderzenia, dźwignie i uciski, kończąc na ostatnim analogicznie dostosowanym do pozostałych w którym występuje walka - szermierka na kije, noże i maczety.


Te 3 filary to:

 

  1. Combat  czyli walka wręcz, zawiera innowacyjne elementy technik, poparte zaskakująca taktyką walki, która w działaniu swym przekłada się na prostotę i skuteczność. W walce wykorzystywane są  elementy przechwytów, kopnięć, uderzeń i dźwigni  nauka obrony przed nożem jak i walkę nożem lub maczetą.

 

  1. Kalaki - odnosi się do głębokich źródeł i tradycji sztuk walki mówiących o życiu i ochronie życia w których szuka się nie tylko walki, lecz jak najlepszych alternatywnych rozwiązań w obronie wykorzystując wcześniej zdobyte  umiejętności i możliwości.

 

  1. Eskrima – techniki obrony i walki kijami, nożami, maczeta, szablą, odnosząca się do wielowiekowej tradycji fechtunku – walki przy użyciu białej broni zarówno wschodniej jak i europejskiej.

 


Kaibigan jest to tagalskie słowo oznaczające „przyjaciela”. Pewnie dlatego twórcy tego programu wybrali je na nazwę programu treningowego aby pokazać, że sztuka walki , może być także przyjacielem osób niepełnosprawnych. Program został on opracowany specjalnie dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych 2002-2005. Techniki walki są dopasowane to potrzeb osób niepełnosprawnych, uwzględniając ich możliwości a także ograniczenia w związku z tym został on podzielony na 3 bloki :

 

  1. techniki walki przy użyciu rattanowego kija (podstawowe uderzenia i bloki);
  2. techniki walki wręcz bez użycia broni (uderzenia, bloki oraz umiejętność zakładania dźwigni na stawy);
  3. opracowane z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z niepełnosprawności specjalne układy formalne z użyciem kija.


W oparciu o ten program dla realizacji działań na rzecz rewalidacji w 2006 we Wrocławiu zostało otworzone Centrum Integracji Kaibigan.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz