Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

niedziela, 15 września 2013

Sporty walki dla dzieci?...





Mata, kimona. Ostra rywalizacja w duchu kodeksu samurajskiego... Czy to może być ciekawą propozycją dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?
Spróbuję przekonać Was, że tak! 
 Spróbuję przekonać Was, że warto zadać sobie trud dowozu dziecka do klubu, w którym pracują wykwalifikowani, kompetentni instruktorzy. Nie chodzi bowiem o szybkie wyedukowanie mistrza ulicznych potyczek, lecz o świadome kształtowanie ciała i ducha. I to od najmłodszych lat.

 Sport dla dzieci to nie tylko świetna zabawa. Uwrażliwienie dziecka na potrzebę kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne jest jednym z podstawowych założeń w sportach walki mających korzenie w Japonii, takich jak karate, judo, aikido i kendo. Praca nad sobą, przejawiająca się w zmaganiu z własnymi słabościami oraz w doskonaleniu takich cech, jak upór w dążeniu do celu, wytrwałość, chęć pokonywania słabych stron, koncentracja, dyscyplina i porządek, staje się obecnie szczególnie wartościowa.


Wybór sztuki walki dla dziecka
Pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate, jest samoobrona. Ta sztuka walki przede wszystkim stanowi „iskrę zapalną” dla ukształtowania u nastolatka pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji. Trening walki wdraża dziecko do dyscypliny i porządku. Jednocześnie dziecko uczy się poszanowania osób starszych, posiadających większe doświadczenie. Zbiorowe zajęcia treningowe dobrze wpływają na dzieci nieśmiałe. Dzieci takie uczą się funkcjonowania w grupie. Dzieciom nadpobudliwym ruchowo i emocjonalnie zajęcia sztuki walki dostarczają możliwości rozładowania energii nagromadzonej w trakcie pobytu w szkole.
Zajęcia sportowe kształcą u dzieci wrażliwość estetyczną, dając im możliwość obcowania z pięknym choreograficznie układem ruchów. W trenowaniu sportów walki nie chodzi jedynie o osiągnięcie wymiernych rezultatów we współzawodnictwie sportowym, ale przede wszystkim o kształtowanie pozytywnych cech charakteru u dziecka.

Zajęcia sztuk walki dla dzieci
Karate i judo to dyscypliny sportowe zrzeszające się w związkach sportowych. W przypadku judo jest to Polski Związek Judo. Jeśli chodzi o karate, w Polsce istnieją dwa związki: Polski Związek Karate i Polski Związek Karate Tradycyjnego. Zapisanie się do klubu sportowego gwarantuje uczestnictwo w zorganizowanym i sprawdzonym systemie szkoleniowym. Pod uwagę warto wziąć wykształcenie instruktora. Wysoki stopień mistrzowski nie oznacza pełnych kompetencji instruktorskich. Mistrz nie zawsze jest dobrym nauczycielem.
Pierwsze zajęcia dla dzieci na macie to nie krwawe starcia z użyciem ciosów wibrującej dłoni, kopaniem i zamaszystymi uderzeniami. Zajęcia dla dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 7 lat mają charakter gier i zabaw ruchowych z elementami techniki danej dyscypliny. Sztuki walki dla dzieci mogą być również elementem zajęć wychowania fizycznego.
Nauka padania znajduje zastosowanie w życiu codziennym każdego ucznia. Umożliwia dziecku zdobycie ogólnej sprawności, uczy bezpiecznego upadku nawet na najbardziej twarde podłoże. Ponadto, przestaną być groźne dla dzieci upadki w trakcie ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego, co zdarza się często przy grach zespołowych. Uczniowie, dzięki nauce konkretnej sztuki walki, mają szansę rywalizować w zawodach rozgrywanych na terenie szkoły, pełnić rolę sędziego czy organizatora zawodów.



Karate dla dzieci
Wyraźną przewagę karate nad grami zespołowymi stanowi to, że każde dziecko może brać czynny udział w zajęciach. W grach zespołowych bywa tak, że dziecko nie może się przebić lub kończy na ławce rezerwowych. Karate pozwala każdemu występować na najwyższym poziomie, jest to sport wyraźnie indywidualny. Najpierw młody karateka staje twarzą w twarz z przeciwnikiem. Nowi uczniowie ustawiają się w parach, jeden ćwiczy opanowanie, drugi natomiast trenuje tradycyjny okrzyk bojowy i uderzenie w kierunku twarzy partnera. Większość początkujących karateków jest spięta. Wzdragają się przy każdym okrzyku. W miarę jak mijają tygodnie, uczą się stać spokojnie i przyzwyczajają się do ustalonych zasad.


Karate rozwija następujące cechy, w następującej kolejności:
- koordynację ruchową (harmonizuje pracę półkul mózgowych)
- szybkość i czas reakcji
- gibkość (ruchomość stawów)
- wytrzymałość i wydolność
Judo rozwija następujące cechy, w następującej kolejności:
- sprawność ruchową
- siłę i wydolność
- szybkość i czas reakcji
- koordynację ruchową


Judo dla dzieci
Dyscypliną godną polecenia dla dzieci jest judo. Zajęcia ogólnorozwojowe bazują na podstawowych ćwiczeniach z zakresu judo oraz akrobatyki, z dużą ilością gier i zabaw ruchowych. Mają na celu przygotować dzieci do podjęcia treningu judo, jak również ćwiczeń z elementami gimnastyki korekcyjnej. Dzieci ćwiczą na profesjonalnej macie judo, która dodatkowo położona jest na amortyzujących podkładach oraz miękkich materacach. Judo rozwija sprawność ruchową, siłę i wydolność.
Judo i karate to sztuki walki. Każda z nich może być uprawiana przez dzieci i rozwija nieco inne cechy motoryczne. Dobrze jest przed podjęciem decyzji o umieszczeniu malucha w sekcji sportowej podpatrzeć wspólnie z instruktorem, która forma ruchu jest dla naszego potomka bardziej odpowiednia.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz