Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

niedziela, 14 stycznia 2018

"TAI-CHI jako forma rozgrzewki na lekcjach wychowania fizycznego"


W dzisiejszym poście chciałam przedstawić Państwu artykuł, który może być ciekawą formą rozgrzewki na lekcji wychowania fizycznego.



"TAI-CHI jako forma rozgrzewki na lekcjach wychowania fizycznego"




Zarys historyczny


Tai-chi powstało w XI wieku w Chinach i jest zarówno chińską sztuką walki jak i ćwiczeniami ruchowymi mającymi wiele wspólnego z gimnastyką medytacyjną ciała i umysłu, mającymi na celu poprawę funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ten starożytny system ćwiczeń ruchowych, który powstał w Chinach jest nie tylko sztuką walki, ale również systemem ćwiczeń o charakterze zdrowotnym, zakorzenionym w tradycji taoistycznej. Tradycja ta słynie z kultywowania sztuk zdrowia i długowieczności. Uprawianie tai-chi może być przydatne dla zawodników poza sportem również w życiu, rozwiązywaniu problemów, znalezieniu się w określonych sytuacjach życiowych.





Czym jest Tai-chi i jaki jest wpływ na psychikę zawodnika?


Ta-chi określana jako gimnastyka medytacyjna, polega na wykonywaniu płynnych i harmonijnych ćwiczeń ruchowych, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Elementy tai-chi mogą być przydatne w sportach drużynowych, takich jak: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, w których ważną rolę odgrywają takie aspekty jak zwiększona uwaga i  koncentracja.  Podczas treningu tai-chi zawodnicy uczą się panowania nad własnym ciałem i skupienia uwagi nad wykonywanymi ćwiczeniami. Równie ważna jest również praca nad oddechem, należy oddychać spokojnie, dopasowując swój oddech do wykonywanych w tym czasie harmonijnych ruchów.  Sztuka panowania nad oddechem może przydać się podczas każdego meczu lub treningu innej dyscypliny sportowej. Jest istotnym elementem każdego zawodnika, który chciałby w pełni wykorzystać swoje możliwości. Sztuka panowania nad oddechem i własnym ciałem, rozluźnienie mięśni i stawów sprawia, że trening staje się prawdziwą przyjemnością. Dobra koncentracja podnosi efektywność zawodnika, a w rezultacie przekłada się na lepsze wyniki sportowe. Podsumowując ćwiczenia te świetnie wpływają na układ mięśniowy i oddechowy. Tai Chi doskonali nasze ciało i umysł i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jesteśmy bardziej skoncentrowani, rozluźnieni i silniejsi, co zdecydowanie może przydać się każdemu kto regularnie rozwija się w określonej dyscyplinie sportowej. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz