Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

wtorek, 27 sierpnia 2013

Dlaczego warto trenować karate?


Dziś coś na temat, nad czym pewnie zastanawia się wielu trenujących, jak i chcących zacząć swoją przygodę z Karate:)



Karate jest jednym z niewielu sportów ogólnorozwojowych. Trening zawiera najróżniejsze elementy, zarówno zabaw, tzw. "wytrzymałościówki", rozciągania, jak i technik karate. Po solidnym i dobrze poprowadzonym treningu wiemy, że każda partia ciała pracowała w jakimś stopniu. Karate jest również sportem symetrycznym. Oznacza to, iż góra, dół, prawa i lewa strona ciała pracują równomiernie. Dodatkowo treningi na bosaka zapobiegają płaskostopiu. Osoba trenująca karate jest zdrowa i silna fizycznie jak i psychicznie.

Drugą sprawą dla której ludzie zapisują się na karate jest samoobrona.
Świat karate jest bardzo zróżnicowany, co pozwala na to, aby każdy znalazł styl odpowiedni dla siebie. Style takie jak Shotokan bazują na technikach szybkich i niskich stabilnych pozycjach. Kyokushin i inne podobne style są oparte na twardych technikach. Ich założenie w walce
to: raz a dobrze. Karatecy z Kyokushin po kilkunastu latach treningu potrafią łamać kije baseballowe, tafle lodu, deski, cegły i inne twarde przedmioty. Kij do baseballa jest dużo twardszy od np. ludzkiej głowy, więc proszę sobie wyobrazić co taka noga łamiąca 3 lub 4 kije naraz może zrobić z głową przeciwnika atakującego nas :)

Karate to nie tylko sport. Karate jest czymś więcej. Wiele ludzi zna je tylko z telewizji. Takie osoby podchodzą do tego z dystansem, a nawet niechęcią. W filmach droga pustej ręki (jap. Karate-do) pokazana jest jako brutalna siła i nic więcej. Ktoś, kto obejrzy taki film myśli, że karate wygląda dokładnie tak samo. Niektórzy nawet mają dosłownie za nic karate myśląc, że jeden cios wystarczy i karateka leży. Parodiują również wyczyny karateków np. usiłując łamać deski lub inne przedmioty.
Bardzo często próby te kończą się urazami. Zwykli szpanerzy, czy też "wielcy wojownicy" bardzo szybko odchodzą z klubów karate uważając, że sami więcej potrafią. Sztuka pustej ręki jak i inne sztuki walki mają to do siebie, że powolutku, małymi kroczkami doprowadzą do mistrzostwa. W końcu taki zapaleniec nauczy się jednak łamać deski np. techniką obrotową na wysokości głowy, (bo jak wiadomo nie każdy "mistrz" to potrafi"). Karate jest jednak czymś dużo piękniejszym. Wielu trenujących jest dosłownie zakochanych w tej dyscyplinie sportu. Najlepiej opisze to taka sytuacja. Spotyka się dwóch kolegów. Jeden z nich ma dziewczynę.
Pokazuje drugiemu jej zdjęcie. Ten komentując fotkę mówi, że widział ładniejsze dziewczyny. O gustach się oczywiście nie rozmawia. Ale jak wiadomo każdy ma swój ideał dziewczyny/chłopaka. Ale coś jednak sprawiło, że dla tego pierwszego ta dziewczyna jest tą najwspanialszą na świecie. Tak samo jest ze sportem. To samo coś mówi, że to właśnie karate jest najwspanialsze i warto je trenować. Patrząc surowym okiem na wszystko, nie ma idealnej dziewczyny ani idealnego sportu. Karate:
"dwóch facetów wyszło na środek maty i wymienia kopniaki. Co w tym ciekawego?". No niby tak, ale przecież piłka nożna również nie wygląda ciekawie z tego punktu widzenia. Przecież to tylko dwie zgraje facetów biegających za piłką od jednej strony boiska do drugiej.

Kolejną rzeczą, która sprawia, że wschodnie sztuki walki cieszą się tak dużym zainteresowaniem (Polski Związek Karate jest drugą w Polsce organizacją sportową po PZPN pod względem ilości członków) jest atmosfera mistycyzmu i tajemniczości na treningach. Przyczyną tego jest fakt, iż na treningach wprowadzony jest kodeks budo, ćwiczący trenują w kimonach (karate-gi, judo-gi, teakwondo-gi ? gi. tzn ubranie), oraz używanie języka danego kraju z którego sztuka walki się wywodzi.

Wszystko to sprawia, że karate staje się wręcz czymś magicznym. Ta magia właśnie przyciąga najwięcej ludzi. Od karate można się wręcz uzależnić.
Z taką różnicą, że ten narkotyk nie działa na ludzi negatywnie.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz