Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

czwartek, 20 października 2016

Newsy: MISTRZOSTWA ŚWIATA TAIJIQUAN



W Pruszkowie trwają zmagania o medale mistrzostw świata taijiquan. To druga impreza w historii. Pierwszy czempionat odbył się dwa lata temu w Chinach.


Warto nadmienić, że taijiquan w związku z ogromną popularnością zostało wydzielone z systemów walk wushu. Widzowie mogą skupić swoją uwagę na efektownych pokazach. Najbliższa okazja, aby polska publiczność mogła zapoznać się w elementami taijiquan już  od 17-20 października w pruszkowskiej hali Znicz. Wstęp na mistrzostwa świata jest wolny.
Chińska tradycja
Aby zagłębić się i poznać taijiquan należy udać się do Chin, które słyną z systemów walki. Przede wszystkim ważna jest harmonia między ciałem a umysłem. Warto również wspomnieć o ogromnym szacunku dla przeciwnika. Na świecie taijiquan trenują miliony osób, jednak zwracają uwagę na aspekt rekreacyjny. W Pruszkowie można zobaczyć zawodników, którzy opanowali tę sztukę walki do perfekcji.
Polska aktywnie działa w obszarze wushu już od kilkunastu lat. – Środowisko polskiego wushu rozwija się od lat 80. W 1983 roku powstało Polskie Zrzeszenie Kung Fu/Wushu, które było jednocześnie stowarzyszeniem zrzeszającym szkoły kung fu. Polski Związek Wushu powstał w 2002 roku – przedstawił podczas konferencji prasowej przed mistrzostwami świata Dariusz Piwowarski, prezes Polskiego Związku Wushu.
Walka o organizację imprezy była zażarta. Polska stoczyła bój m.in. z Indonezją, Rosją i Włochami. Wyszła z niego zwycięsko. – Przez kilka ostatnich lat występowaliśmy o zorganizowanie imprezy rangi mistrzostw świata. Taka szansa pojawiła się w ubiegłym roku. Złożyliśmy aplikację do Międzynarodowej Federacji Wushu o organizację tych zawodów. W listopadzie przyznano nam imprezę. Są to pierwsze zawody rangi mistrzostw świata, które odbywają się w Polsce. Do tej pory tylko Bułgaria organizowała tego typu zawody. W tym roku odbyły się tam mistrzostwa świata juniorów wushu. Mówimy tu o krajach Unii Europejskiej. Tai-chi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych systemów wushu na całym świecie – powiedział Piwowarski.
Walka o medale
W Pruszkowie zaprezentuje się ponad 300 zawodników w kilkunastu konkurencjach. Nie zabraknie efektownych pokazów, w których pojawi się broni m.in. kij, sztylet czy włócznia. Warto wspomnieć, że w taijiquan może spotkać zawodników zróżnicowanych wiekowo. Tu nie ma żadnych barier. 
Nie zabraknie Polaków, którzy zdobywali już medal na mistrzowskich imprezach. Ewa Solarz to medalistka poprzednich mistrzostw świata. W Chengdu sięgnęła po brąz. Tym razem również powalczy o miejsce na podium, oprócz niej zobaczymy m.in. Annę Kubiak, Monikę Steckiewicz czy Bohdana Sawczyna.


Ewa Solarz


Instruktor wushu z licencją Polskiego Związku Wushu. Posiada uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej ze specjalizacją Tai Chi. Sędzia klasy III Polskiego Związku Wushu. Mistrzyni Świata w konkurencji Taijijian 32 na I MŚ Taijiquan w Chengdu, Chiny 2014 rok., III miejsce w klasyfikacji wszystkich form Taijijian (Tai Chi z mieczem) na I MŚ Taijiquan w Chengdu, Chiny 2014 r.
Wushu trenuje od 2001 r. Od 2004 roku regularnie startuje w zawodach sportowych Wushu krajowych oraz międzynarodowych. Jest zawodniczką z największą ilością tytułów Mistrza Polski w klubie. Od 2012r. powołana do Kadry Polski PZWushu, uczestniczka Mistrzostw Świata Wushu Tradycyjnego w Chinach w 2012r., Mistrzostwach Europy Taijiquan w Ruminii i Mistrzostw Świata Taijiquan w Chinach w 2014r. Posiada wieloletnią praktykę instruktorską w grupach shaolin kungfu dla dzieci i młodzieży, oraz taijiquan i qigong dla osób dorosłych.



Anna Kubiak



Anna Kubiak jest wielokrotną złotą medalistką Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, a także aktualną srebrną medalistką Mistrzostw Świata Wushu Tradycyjnego z roku 2014 w Chinach. Na koncie ma złote medale Otwartych Mistrzostw Wushu Prowincji Hainan (Chiny). Jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Wushu. Szkoli ją Michał Ignatowicz, trener Kadry Narodowej PZWS

"Jest to sport i nie zawsze odnosi się same sukcesy. Ważne są noty sędziów, ale również poczucie dobrze wykonanej pracy i świadomość, że wiele jeszcze można poprawić. To wymagający sport i równocześnie tradycyjna sztuka walki, którą zawsze można ja doskonalić" – mówi Anna Kubiak. 

Podkreśla, że w jej dyscyplinie obok talentu liczy się głównie ciężka praca. 



Monika Steckiewicz



Srebrna medalistka 3rd European Traditional Wushu Championships w Bułgarii 2015 r., trzecie i czwarte miejsce w 5th World Traditional Wushu Championships w Huangshan – Chiny 2012 r., wielokrotna medalistka Pucharu i Mistrzostw Polski, członkini Polskiej Kadry Narodowej w Taiji, instruktorka wushu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz