Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

wtorek, 25 października 2016

Światowy dzień karate



25 października obchodzony jest na całym świecie DZIEŃ KARATE jap. „karate no hi” 空手 の 日. Święto to zostało utworzone przez władze Prefektury Okinawy w 2005 roku. Powstałe na Okinawie karate zyskało sobie wielką światową popularność i jest obecnie postrzegane jako ważny element kultury ludzkości.
Data 25 października nie jest wybrana przypadkowo. W tym dniu w 1936 roku odbyło się w Naha na Okinawie w Showa Kaikan spotkanie wybitnych autorytetów karate. Celem spotkania było określenie dróg rozwoju dla karate. Organizatorem spotkania była okinawska gazeta „Ryukyu Shinpo”.
W obradach uczestniczyli mistrzowie karate: Chomo Hanashiro, Choki Motobu, Choshin Chibana, Shinpan Shiroma, Chotoku Kyan, Juhatsu Kyoda, Chojun Miyagi, Chotei Oroku, Genwa Nakasone oraz 11 zaproszonych gości reprezentujących elity Prefektury Okinawy.
Dyskutowano nad zatwierdzeniem nazwy karate pisanej jako „pusta ręka” (zapis ten jako pierwszy użył mistrz Chomo Hanashiro już w 1905 roku). Zaproponowano aby dodać do nazwy karate przyrostek „do” by pełna nazwa sztuki walki powstałej na Okinawie brzmiała Karate Do.
Dyskutowano nad sposobem przeprowadzenia unifikacji kata z podziałem na dwie grupy: kata fundamentalne (Naihanchi i Sanchin) oraz Kaishu Kata (czyli pozostałe). Rozmawiano o konieczności usystematyzowania skali stopni, wymagań egzaminacyjnych i tytułów instruktorskich. Mówiono o wzrastającej pozycji karate na świecie i przywódczym charakterze Prefektury Okinawy w dalszym jego woju.
W kilka miesięcy później, w styczniu następnego roku zorganizowano kolejne spotkanie na którym podjęto końcowe decyzje zainicjowane właśnie 25 października 1936 roku. Ponieważ były to kluczowe dla całego światowego karate wydarzenia, władze Prefektury Okinawy zadecydowały w 70-rocznicę tamtych wydarzeń aby to właśnie w tym dniu – dniu tego historycznego „meetingu” obchodzić DZIEŃ KARATE.

Wyróżnia się 6 podstawowych styli karate:
SHORIN-RYU (Anko Itosu),
SHORIN-RYU (Chotoku Kyan),
GOJURYU (Chojun Miyagi),
UECHI-RYU (Kanbun Uechi),
SHITO-RYU (Kenwa Mäbuni),
SHOTOKAN (Gishin Funakoshi).


Wszystkie te style utworzyli mistrzowie z Okinawy. Inne z uprawianych i popularnych styli są kombinacjami tych sześciu wyżej wymienionych. I tak np. KYOKUSHINKAI (Masutatsu Oyama) to połączenie Shotokan i Goju-Ryu a WDORYU (Hironori Ohtsuka) to Shotokan z elementami Shindo Yoshin-Ryu Jujitsu. W obrębie każdego stylu funkcjonuje od kilku do kilkudziesięciu szkół karate, które posiadają własne struktury międzynarodowe.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz