Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

wtorek, 30 października 2018

POLSKA NAJWIĘKSZĄ POTĘGĄ W KARATE TRADYCYJNYM! NA MŚ ZDOBYWAMY 21 MEDALI, W TYM AŻ 11 ZŁOTYCH!



Karate tradycyjne, czyli oryginalne karate, powstało w Japonii jako sztuka walki. Praktycznie rzecz biorąc karate tradycyjne opiera się na koncepcji "ciosu kończącego". Jako że w konsekwencji waga i wzrost przeciwnika są bez znaczenia, nie istnieją tutaj kategorie wagowe.
W St. John's w Nowej Fundlandii w Kanadzie w dniach 26-27 października rozegrano 19. mistrzostwa świata w Tradycyjnym Karate-do. Polacy od lat należą do światowej czołówki w karate tradycyjnym i z każdych mistrzostw świata czy Europy przywozili wiele medali, tym razem nie było inaczej, nasi seniorzy wywalczyli aż 21 medali, w tym 11 złotych, 2 srebrne i 8 brązowych w 12 konkurencjach! Najlepsze drużyny kumite świata kobiet i mężczyzn to nadal drużyny polskiej reprezentacji. Agnieszka Sajdutka zdobyła dwa złote medale w kumite indywidualnym i kumite drużynowym oraz brąz w Fuku-go. Dwa złota zdobyła również Alicja Zalecińska – poza mistrzostwem z drużyną wywalczyła złoto w fuku-go. Maria Depta z Kanady przywiozła kolejne mistrzowskie tytuły. Tym razem złoto w kumite drużynowym i en-bu k/m, srebro w kata indywidualnym i brąz w fuku-go. Paweł Janusz – multimedalista mistrzostw świata i Europy po raz kolejny pokazał swoją mistrzowską klasę, zdobywając czwarty raz tytuł mistrza świat w kata indywidualnym i w kata drużynowym. Tytuły mistrza świata w kumite indywidualnym i kumite drużynowym sprzed dwóch lat obronił Dawid Rojowski. Michał Sowa po raz pierwszy zdobył tytuł mistrza świata w kategorii seniorów – w Kanadzie wywalczył złoto w fuku-go oraz w kumite drużynowym. Niepokonana drużyna kata kobiet po raz trzeci wywalczyła tytuł mistrzyń świata. Mistrzami świata zostali ponownie również członkowie drużyny kata mężczyzn. Mistrzowskiego tytułu nie oddała również nasza drużyna en-bu k/m, czyli Maria Depta i Adrian Zwierzchowski. Adrian Zwierzchowski wywalczył w Kanadzie również drugi złoty medal w en-bu w parze z Damian Tomasik. Srebro w kata indywidualnym mężczyzn zdobył Rafał Wajda. Brązowy medal w kata indywidualnym, oprócz złota w drużynie, zdobyli Katrin Kargbo i Konrad Irzyk- Instruktor. Brąz w kumite indywidualnym wywalczyli także mistrzowie w kumite drużynowym Klaudia Mleko oraz Damian Tomasik. Brązowe medale w fuku-go zdobyli jeszcze Konrad Kardas i Damian Tomasik.
Znakomicie spisali się też młodzieżowcy, juniorzy i kadeci, a także startujący w Pucharze Świata Dzieci nasi najmłodsi reprezentanci. Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom karate tradycyjnego!







MŚ W ZAPASACH KOŃCZYMY Z JEDNYM BRĄZOWYM MEDALEM



Ostatni z Polaków Rafał Krajewski zakończył start w zapaśniczych mistrzostwach świata w stylu klasycznym w Budapeszcie przegrywając w repesażu wagi 130 kg z Lingzhe Mengiem (Chiny) przez przewagę techniczną 0:10. Pojedynek rozpoczął się tak jak to miało miejsce w wielu startach biało-czerwonych na węgierskich matach. Pasywność połączona ze stratą punktu i walka w parterze. Później było już tylko gorzej. Mistrzostwa kończymy zatem z (tylko) jednym brązowym medalem, co jest chyba dla nas małym niedosytem. Medal zdobyliśmy, a właściwie zdobył dla nas, w kategorii 67 kg w stylu klasycznym, pochodzący z Armenii Geworg Sahakjan, debiutujący w biało-czerwonych barwach w turnieju najwyższej rangi światowej. To 83. medal w historii startów biało-czerwonych w zapaśniczych mistrzostwach świata. Polacy zdobyli łącznie 14 złotych, 38 srebrnych i 31 brązowych krążków.





niedziela, 28 października 2018

Ewa Brodnicka obroniła tytuł mistrzyni świata federacji WBO






Ewa Brodnicka pokonała w Lublinie Nozipho Bell z RPA i po raz drugi obroniła tytuł mistrzyni świata w boksie federacji WBO w wadze super piórkowej. Dziesięciorundową walkę sędziowie punktowali: 97:93, 97:93, 98:92 na korzyść Polki.


Po walce, do której przygotowywała się pod okiem Amerykanina Gusa Currena i Jakuba Chyckiego na Florydzie, mistrzyni świata powiedziała PAP: „Była to bardzo trudna przeciwniczka i ciężko się z nią boksowało. Zadowolona jednak jestem z tego, że pas zostaje ze mną”.



MAMY BRĄZOWY MEDAL NA MŚ W ZAPASACH !!!



Reprezentant Polski Geworg Sahakjan (Cartusia Kartuzy) zdobył w Budapeszcie brązowy medal zapaśniczych mistrzostw świata w kategorii 67 kg w stylu klasycznym. W decydującym pojedynku pokonał Chorwata Danijela Janecicia 7:0. Gratulacje! Debiutujący w biało-czerwonych barwach w turnieju tej rangi, a pochodzący z Armenii Sahakjan wywalczył pierwszy medal dla Polski w trwającej w stolicy Węgier imprezie. W drodze do walki o miejsce na podium zawodnik Cartusii pokonał Niemca Erika Weissa, Meksykanina Manuela Lopeza Salcero oraz trzeciego w światowym rankingu Japończyka Tsuchikę Shimoyamadę, a w półfinale przegrał z Serbem Davorem Stefankiem.



wtorek, 23 października 2018

Zapasy: SŁABE WYSTĘPY NASZYCH ZAPAŚNIKÓW NA MŚ



Bez medalu wracają zapaśnicy w stylu wolnym z mistrzostw świata w Budapeszcie. Na matach w Laszlo Papp Arenie wystartowało w sobotę i niedzielę pięciu naszych reprezentantów. Niestety, nikt nie przebił się do strefy medalowej. Największy zawód sprawił Magomedmurada Gadżijewa (65 kg), ubiegłorocznego wicemistrza świata z Paryża. Również zawiodła nasza nadzieja medalowa wśród kobiet. Roksana Zasina przegrała pierwszą walkę w wadze 55 kg z Tatianą Kit (Ukraina) 3:4 i została wyeliminowana z turnieju. Zapaśniczka klubu ze Zgierza była jedyną reprezentantką Polski, która wystąpiła w poniedziałek w stolicy Węgier.





https://www.przegladsportowy.pl

World Budo Karate Children's Cup 2018




niedziela, 14 października 2018

News: szermierka



Maciej Bem (AZS AWF Poznań) na 4. miejscu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. W walce o brązowy medal przegrał z Duńczykiem, Jonasem Winterberg-Poulsenem, 13:15.










POLSKA DRUGĄ POTĘGĄ W TAEKWON-DO NIEOLIMPIJSKIM !!!



Najważniejszą imprezą najwyższej rangi światowej w Taekwon-do nieolimpijskiej organizacji ITF w 2018 roku był Puchar świata, rozgrywany co dwa lata na przemian z mistrzostwami świata. W najważniejszej kategorii seniorów zdobyliśmy w tych zawodach aż 16 medali: 5 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych

Do wielkiego sukcesu naszych seniorów przyczynili się:

złoci medaliści: 
Grzegorz Kraszewski w układach 2 danKarolina Konik w walkach 62 kg, Kamila Kasprzak w walkach 75 kg, drużyna męska i kobieca w walkach

srebrni medaliści: Kamil Dobrowolski w walkach 70 kg, Radosław Zazulak w walkach 85 kgBartosz Słodkowski w walkach +85 kg, Anna Karbowska w walkach 56 kg, drużyna męska w walkach i drużyna kobieca w układach 

oraz brązowi medaliści: Marcin Blicharski w walkach 78 kg, Mateusz Mróz - Taekwon-Do w walkach +85 kg, ponownie Kamil Dobrowolski w układach 3 dan, Katarzyna Ciężka w walkach 62 kg, Kamila Kolanowska w walkach 75 kg

Ten dorobek dał nam bardzo wysokie 2 miejsce w klasyfikacji za medale zdobyte przez seniorów. Lepsza była tylko Argentyna (5,6,18). Za nami znalazła się Nowa Zelandia (4,5,8) i Norwegia (5,2,3).




Źródło:  https://www.facebook.com/naszeigrzyskapopieram/




wtorek, 9 października 2018

Urodziny Senseia Hidetaki Nishiyamy



10 października przypada 90. rocznica urodzin Senseia Hidetaki Nishiyamy.

Z tej okazji zachęcamy wszystkich instruktorów PZKT, aby w tym dniu przeprowadzili w swoich klubach specjalne treningi poświęcone pamięci Senseia Nishiyamy. Będzie to wyraz szacunku dla naszego nauczyciela, jednego z największych mistrzów karate XX wieku.





22-28 October 2018





On behalf of the World Traditional Karate-Do Federation and the Tournament Organizing Committee we are proud and honoured to invite all traditional karate-do practitioners to the Festival World Karate-do Renaissance which will be held on October 22-28, 2018 in St. John’s, Newfoundland (Canada). The 2 main events will take place simultaneously there: World Traditional Karate-do Championships and Traditional Karate-do World Children’s Cup.


News- Taekwondo




W ten weekend w Strzegomiu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy Taekwondo ITF HQ Korea, na których student Akademii Wychowania Fizycznego Jerzy Brzostowski dwukrotnie stawał na podium 🏅🏅.
W konkurencji walk seniorów czarnych pasów – 64 kg Jurek zdobył brązowy medal 🥉 natomiast w konkurencji technik specjalnych seniorów czarnych pasów medal złoty 🥇 tym samym obronił tytuł Mistrza Europy sprzed dwóch lat.




https://www.facebook.com/poznanawf/


środa, 3 października 2018

MŚ w judo: Japończycy zdominowali turniej w Baku



Japońscy judocy indywidualnie zdobyli siedem złotych medali mistrzostw świata w Baku. W finałach wystąpiło ich aż dwanaścioro. Na dwa lata przed igrzyskami w Tokio nie mają sobie równych. 




Japonia wysłała do Azerbejdżanu pełną, 18-osobową reprezentację. Do strefy medalowej przebiło się... 17 z nich. Jedną walkę o brązowy krążek przegrali (Aarof Wolf, 100 kg), zaś w eliminacjach odpadł Ysuei Ogawa (+100kg). Ale w wadze ciężkiej był też Hisayoshi Harasawa, który sięgnął po brąz.

To jedna z dwóch kategorii (obie najcięższe), w których Japończycy mieli prawo czuć rozczarowanie; w +100kg nie startował najsłynniejszy współcześnie judoka Francuz Teddy Riner, a pod jego nieobecność tytuł wywalczył Gruzin Guram Tusziszwili.

Turniej indywidualny w Baku potwierdził, że Japonia uciekła i to zdecydowanie reszcie świata. Jeśli przegrywali pojedyncze walki to najczęściej z innymi Azjatami, bardzo rzadko z Europejczykami. Szesnaście medali jest wynikiem znakomitym. Wśród kobiet Japończycy triumfowali w pięciu kategoriach, a w finałach dwóch pozostałych też mieli swoje przedstawicielki, m.in. Miku Tashiro (63 kg) przegrała z Francuzką Clarisse Agbegnenou, dla której to już trzecie złoto w karierze (plus dwa srebra).





MŚ w judo: występ Polaków



Damian Szwarnowiecki był o krok od wywalczenia brązowego medalu mistrzostw świata w judo rozgrywanych w Baku. Polak, rywalizujący w kategorii do 81 kilogramów, przegrał decydującą walkę z Turkiem Vedatem Albayrakiem i został ostatecznie sklasyfikowany na piątym miejscu. 
Równolegle toczyła się rywalizacja kobiet w kategorii do 63 kilogramów. Tam brązowego medalu z ubiegłego roku broniła Agata Ozdoba-Błach. Niestety zakończyło się tym razem na 1/16 finału. We wcześniejszych walkach Anna Borowska i Julia Kowalczyk (kat. 57 kg) oraz Michał Bartusik i Wiktor Mrówczyński (73 kg) nie zdołali w sobotę zakwalifikować się do walk o miejsca na podium. 
W pierwszym dniu startujący w kat. 66 kg Patryk Wawrzyczek przegrał w 1/32 finału, a Agata Perenc i Karolina Pieńkowskaw kat. 52 kg przegrały w 1/8 i 1/16 finału 

Paula Kułaga (TDK Trzcianka) odpadła w 1/8 finału kategorii 78 kg mistrzostw świata w Baku. Polska judoczka w walce o ćwierćfinał przegrała przez ippon z Brytyjką Katie Jemimą Yeats-Brown. 






Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn) odpadł w 1/8 finału kategorii +100 kg mistrzostw świata w judo. Był to ostatni Polak uczestniczący w turnieju w Baku. 


„Śladami Karate”



W latach poprzednich, w ramach program „Śladami Karate”, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Andrzej Maciejewski, przeprowadzona została misja do Chin – kolebki chińskiej szkoły sztuk walki Białego Żurawia, która była pierwowzorem technicznym dla okinawskich systemów walki oraz wizyta w Japonii w Tokio, gdzie nastąpiła ewaluacja rozwoju karate w oparciu o zasady japońskiego budo.

W sierpniu 2018 r. uczestnicy projektu dotarli do miejsca kultowego dla wszystkich sympatyków karate, uważanego za ojczyznę tej sztuki walki – na Okinawę. Blisko trzydziestoosobowa ekipa Światowej Federacji Tradycyjnego Karate-do (WTKF), wśród której byli karatecy z Brazylii, Peru, Polski, Urugwaju oraz Włoch, pod przewodnictwem Nelsona Carriona, sekretarza generalnego WTKF oraz Andrzeja Maciejewskiego, wiceprezesa Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, została zaproszona do udziału w pierwszym międzynarodowym festiwalu okinawskiego karate, który odbył się w Naha.


W ramach wydarzenia odbył się turniej w konkurencji kata - I Międzynarodowy Turniej Okinawa Karate oraz seminaria prowadzone w głównych nurtach praktykowanych na Okinawie: Shuri-te kei, Naha-te kei oraz Tomari-te kei tomarite oraz goju ryu, które później rozwinęły się w uprawiane na całym świecie style karate, obecnie przez ponad 100 mln adeptów. Szkolenia prowadzone były przez czterdziestu najwybitniejszych okinawskich mistrzów karate m.in. Minoru Higa, Masanobu Sakugawa, Takeshi Miyagi. Impreza przygotowana przez Prefekturę Okinawa oraz wspierana przez liczne okinawskie szkoły karate i wielu sponsorów była wielkim wydarzeniem nie tylko dla mieszkańców Okinawy, ale też dla trenujących karate z całego świata. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 52 krajów, w wielu seminariach wzięło udział łącznie ponad 2400 osób, a w turnieju ponad 1400 zawodników. Uczestnicy naszej misji, którzy uprawiają karate wywodzące się z Okinawy z linii Gichina Funakashiego, ukształtowane przez mistrzów japońskich i samego senseia Hidetakę Nishiyamę, mogli zapoznać się z pierwowzorami trenowanych obecnie kata, co było cennym doświadczeniem w zrozumieniu ewolucji tradycyjnego karate-do. Turniej odbył się w Budokanie - centrum do uprawiania sztuk walki, a seminaria również w nowym, robiącym duże wrażenie, obiekcie - Okinawa Karate Kaikan, o którym możemy powiedzieć, że jest to wyjątkowy dom karate, w którym oprócz sal treningowych znajduje się muzeum okinawskiego karate.

Podczas ekspedycji znalazł się również czas na odwiedzenie kilku wyjątkowych miejsc na Okinawie m.in. historycznego obiektu Shuri Castle, pomnika poświęconego Gichinowi Funakoshiemu oraz uroczych przyrodniczych zakątków archipelagu Riukiu.

Karate jest nie tylko bardzo ważnym elementem kultury narodowej mieszkańców Okinawy, ale jest również zintegrowane z codziennym życiem mieszkańców wyspy, gdzie w praktyce stosowana jest myśl, którą wielokrotnie przedstawiał sensei Gichin Funakoshi: „Karate Ni Sente Nashi” („Karate nie jest sztuką agresji”)
.





http://www.karate.pl/