Życie to droga

„Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w pojedynkach dnia codziennego.”

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

Wielkie marzenia składają się z mnóstwa elementów...

środa, 3 października 2018

„Śladami Karate”



W latach poprzednich, w ramach program „Śladami Karate”, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Andrzej Maciejewski, przeprowadzona została misja do Chin – kolebki chińskiej szkoły sztuk walki Białego Żurawia, która była pierwowzorem technicznym dla okinawskich systemów walki oraz wizyta w Japonii w Tokio, gdzie nastąpiła ewaluacja rozwoju karate w oparciu o zasady japońskiego budo.

W sierpniu 2018 r. uczestnicy projektu dotarli do miejsca kultowego dla wszystkich sympatyków karate, uważanego za ojczyznę tej sztuki walki – na Okinawę. Blisko trzydziestoosobowa ekipa Światowej Federacji Tradycyjnego Karate-do (WTKF), wśród której byli karatecy z Brazylii, Peru, Polski, Urugwaju oraz Włoch, pod przewodnictwem Nelsona Carriona, sekretarza generalnego WTKF oraz Andrzeja Maciejewskiego, wiceprezesa Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, została zaproszona do udziału w pierwszym międzynarodowym festiwalu okinawskiego karate, który odbył się w Naha.


W ramach wydarzenia odbył się turniej w konkurencji kata - I Międzynarodowy Turniej Okinawa Karate oraz seminaria prowadzone w głównych nurtach praktykowanych na Okinawie: Shuri-te kei, Naha-te kei oraz Tomari-te kei tomarite oraz goju ryu, które później rozwinęły się w uprawiane na całym świecie style karate, obecnie przez ponad 100 mln adeptów. Szkolenia prowadzone były przez czterdziestu najwybitniejszych okinawskich mistrzów karate m.in. Minoru Higa, Masanobu Sakugawa, Takeshi Miyagi. Impreza przygotowana przez Prefekturę Okinawa oraz wspierana przez liczne okinawskie szkoły karate i wielu sponsorów była wielkim wydarzeniem nie tylko dla mieszkańców Okinawy, ale też dla trenujących karate z całego świata. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 52 krajów, w wielu seminariach wzięło udział łącznie ponad 2400 osób, a w turnieju ponad 1400 zawodników. Uczestnicy naszej misji, którzy uprawiają karate wywodzące się z Okinawy z linii Gichina Funakashiego, ukształtowane przez mistrzów japońskich i samego senseia Hidetakę Nishiyamę, mogli zapoznać się z pierwowzorami trenowanych obecnie kata, co było cennym doświadczeniem w zrozumieniu ewolucji tradycyjnego karate-do. Turniej odbył się w Budokanie - centrum do uprawiania sztuk walki, a seminaria również w nowym, robiącym duże wrażenie, obiekcie - Okinawa Karate Kaikan, o którym możemy powiedzieć, że jest to wyjątkowy dom karate, w którym oprócz sal treningowych znajduje się muzeum okinawskiego karate.

Podczas ekspedycji znalazł się również czas na odwiedzenie kilku wyjątkowych miejsc na Okinawie m.in. historycznego obiektu Shuri Castle, pomnika poświęconego Gichinowi Funakoshiemu oraz uroczych przyrodniczych zakątków archipelagu Riukiu.

Karate jest nie tylko bardzo ważnym elementem kultury narodowej mieszkańców Okinawy, ale jest również zintegrowane z codziennym życiem mieszkańców wyspy, gdzie w praktyce stosowana jest myśl, którą wielokrotnie przedstawiał sensei Gichin Funakoshi: „Karate Ni Sente Nashi” („Karate nie jest sztuką agresji”)
.





http://www.karate.pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz